To rozwiązanie, które daje szansę na zwiększenie bezpieczeństwa osób z dysfunkcją wzroku w przestrzeni publicznej. Z naszego poradnika dowiesz się, czym jest system FON i w jaki sposób się go projektuje. Jak również tego dlaczego jest on pomocny.
Czym jest system FON?
Skrót ten rozwija się jako fakturowe oznaczenie nawierzchni. To system, którego głównym celem jest, projektowanie bezpiecznych ciągów komunikacyjnych i tak zwanych pól uwagi. Można to opisać, jako pewnego rodzaju zestaw wiadomości na temat ścieżek ruchu w danym miejscu i potencjalnym zagrożeń dla osób słabowidzących i niewidomych. Zaliczają się do nich na przykład schody lub miejsce na przystanku do którego podjeżdża trawmaj.
Fakturowe oznaczenie powierzchni – czym jest?
To wyczuwalne struktury, które stanowią oznakowanie dla niewidomych. Do ich zadań należy między innymi informowanie osoby o:
- zmianach kierunku,
- przeszkodach na drodze,
- istotnych z punktu widzenia ruchu punktów.
Zapewniają ułatwianie orientacji w otoczeniu i poruszania się po nim. Taki system musi być zostać zaprojektowany według określonych wymogów. Również dotyczących miejsca montażu. Zgodnych z wytycznymi, o których poniżej. Rozwiązanie te stosuje się w miejscach takich jak: ciąg o nasilonych ruchu, przystanki komunikacji miejskiej i przejścia dla pieszych. Zaleca sie aby ścieżki dotykowe projektować na chodnikach, których szerokość przekracza trzy metry. Takie elementy stosuje się również w budynkach o dużych powierzhniach. W ich częściach takich jak wejście (hol), łazienki etc.
Najważniejsze parametry ścieżek dotykowych
Są one określone przez normy ISO. Skupimy się na dwóch formach oznaczeń. Pierwsza z nich to elementy prowadzące. W ich skład wchodzą równoległe linie. Druga forma to znaczy ostrzegawcze. Składają się na nie wypukłe punkty.
W przypadku elementów wprowadzących istotne są trzy parametry. To szerokość górnej krawędzi, odległość między osiami linii i szerokość podstawy linii. Przykładowo jeśli szerokość podstawy z wymienionych parametrów wynosi 20 mm, to kolejne przedstawiają się: 60 do 80 mm , a górna krawedź to 10 mm (+ / – 1mm).
Znaki ostrzegawcze również opisane są trzema parametrami. To górna średnica punktów, odległość między osiami i dolna średnica punktów. I tu znowu posłużymy się konkretnym przykładem. Przy górnej średnicy wynoszącej 12 mm, kolejne parametry to 42 – 61 mm, Ostatni z podanych oblicza w się w prosty sposób. To górna średnica punktów plus 10 mm (+ / – 1). Stosowanie się do norm i parametrów przez wykonawcę, to możliwość spełnienia potrzeb osób niewidomych.
Jak przebiega realizacja wdrożenia systemu FON?
Najłatwiej będzie nam to przedstawić na własnym przykładzie. Tego w jaki sposób pracujemy.
- Wizja lokalna – w jej czasie dokonujemy pomiarów, jak też proponujemy najodpowiedniejsze rozwiązania biorące pod uwagę charakterystykę budynku, możliwości techniczne jak i możliwości finansowe klienta. Wizja lokalna, pomiary i dobór odpowiednich rozwiązań są bezpłatne.
- Przedstawienie wyceny – na życzenie klienta przedstawiamy kilka możliwych rozwiązań, wraz z uwagami odnośnie wad i zalet każdego z nich
- Przyjęcie zlecenia – podpisanie umowy oraz ustalenie dogodnego terminu montażu. Jesteśmy elastyczni – montujemy zarówno w czasie pracy danej instytucji jak i po jej zamknięciu dla klienta, w zależności od potrzeb. Termin montażu może nastąpić w ciągu kilku dni roboczych po otrzymaniu zlecenia, jeśli dany towar znajduje się na stanie. Termin realizacji zamówienia w przypadku rozwiązań, których aktualnie nie mamy w odpowiedniej ilości to od tygodnia do trzech tygodni, w zależności od potrzeb klienta, ale też warunków niezależnych (okres montażu, tyo obiektu).
- Realizacja zamówienia – realizacja może trwać od kilku godzin do kilku dni. Zależy to przede wszystkim od ilości zamówienia, ale też charakterystyki obiektu i jego dostępności.
- Zakończenie realizacji – zwieńczona podpisaniem protokołu zdawczo – odbiorczego, po uprzednim dokonaniu odbioru realizacji.
Jeśli macie jakieś pytania na temat naszej oferty, systemu, czy realizacji, zapraszamy do konktaktu z Nami.